tana keleova vasilkova name

Nejoblíbenější a nejprodávanější spisovatelka na Slovensku vydala již více než dvacet knih, jejichž prodej dosáhl neuvěřitelných milion výtisků. A hlad po jejích příbězích neklesá ani po letech.

Její prvotina vyšla v nákladu pět set kusů, dnes se z každé její knihy prodají desetitisíce.

Táňa Keleová-Vasilková je dcerou známého cestovatele Františka Keleho, má tři děti a psa Báru.

Narodila se v Chomutově v severních Čechách, od čtyř let žije v Bratislavě.

Je spisovatelkou na plný úvazek.

více o autorce

Táňa Keleová-Vasilková je jednou z nejúspěšnějších spisovatelek na Slovensku. Narodila se v Chomutově v severních Čechách. Od svých čtyř let žije v Bratislavě.
Narodila se v rodině slovenského publicisty a cestovatele Františka Keleho. Jako čtyřletá se přestěhovala s rodiči do Bratislavy, kde od té doby žije a pracuje. Vystudovala gymnázium a žurnalistiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. V letech 1987–1991 pracovala jako redaktorka v časopisech. Od roku 1991 je spisovatelkou na plný úvazek. Je vdaná a má tři děti, s nimiž a manželem a s fenkou Bárou žije v Devínské Nové Vsi.

Trapas u vydavatele
Už jako studentka zveřejňovala své první práce v časopise Kamarád. V současnosti píše výlučně romány pro ženy, v nichž zobrazuje životní situace dnešních žen a rodin.

Když před patnácti lety Táňa Keleová–Vasilková nabízela ve vydavatelstvích svou prvotinu, nikdo ji neznal a vydání bylo téměř nemožné kvůli trhu, který nebyl nakloněn novým začínajícím spisovatelům. Nakonec se jí to (po téměř třech letech) podařilo a její první kniha spatřila světlo světa.

Druhou knihu vydal její manžel (na fotografii po Tánině pravici), díky finanční pomoci rodičů a přátel. Svůj třetí rukopis už nabídla největšímu vydavatelství na Slovensku. Trémou se jí popsané papíry rozsypaly přímo před generální ředitelkou. Táňa při sbírání archů po kolenou prosila, aby si to jen přečetla. Paní ředitelka jí hned druhý den volala, že obsah ji už po pár stránkách zaujal natolik, že se rozhodla knihu vydat.

Každý život vydá na román
Dnes je Táňa jednou z nejúspěšnějších slovenských spisovatelek a na kontě má čtyřiadvacet románů; téměř za všechny dostala ocenění Zlatá či Platinová kniha. Rychle si získala výsadní postavení mezi představitelkami tzv. ženské literatury. Úspěch jejích knih – vysoké náklady a mnohé reedice – byl pravděpodobně impulsem pro nové autorky. Její hrdinky i reálie jejich příběhů jsou domácí, její ženské postavy prožívají obyčejné každodenní, skutečné problémy v rodině, sousedské vztahy apod.

Táňa tvrdí, že každý život vydá na román. V jednom ději často vrství několik motivů, témata jsou aktuální, přímo bytostně se dotýkají většiny čtenářek. Lze říci, že její příběhy zčásti suplují i mimoliterární funkce komunikace.

Oblíbená spisovatelka je nominována na ocenění SLOVENKA ROKU 2009 v kategorii Umění a kultura.